Följ oss
Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Ett av de första stegen i att förverkliga framtidsplanerna för Forsåker är ombyggnationen av Kvarnbygatan. Det ska bli ett grönt och livfullt stadsstråk som länkar samman den nya stadsdelen, Innerstaden och Kvarnbyn. Gatan kommer återgå till sin ursprungliga raka sträckning och byggs om för att underlätta för olika trafikslag och ge utrymme till framtida bostäder och verksamheter i området. För att ge plats åt den nya gatan kommer parkeringsytan mellan Kvarnbyskolan och Villa Korndal att tas bort permanent.
[knapp lank=”https://www.molndal.se/startsida/bygga-bo-och-miljo/samhallsplanering/byggs-just-nu/forsaker/upprustning-av-forsen-i-kvarnbyn-och-forsaker.html” text=”LÄS MER” farg=”gra” fyll=”fyll”]
När Kvarnbygatan byggs om och nya ledningar läggs på plats kommer framkomligheten på gatan i perioder vara begränsad. Vid vissa arbetsmoment, till exempel vid bergsprängning och spontning, kan det bli mycket begränsad framkomlighet med ett körfält öppet åt gången eller skytteltrafik. Gående och cyklister kommer alltid att kunna ta sig fram på någon sida av Kvarnbygatan. Busshållplatserna får tillfälliga placeringar utmed gatan innan de nya, som kommer ligga vid entrén till Forsåker, kan tas i bruk.
Mellan rondellen vid Mölndals bro och rondellen på Järnvägsgatan kommer gatan vara avstängd för biltrafik under en period när vi gör ledningsarbeten.
I november 2024 startar ledningsarbeten på Järnvägsgatan vid rondellen till Mölndals bro. Det innebär följande för dig som åker bil, cyklar eller går i området:
Arbetet i sin helhet beräknas pågå till våren 2025 och kommer innebära omledningar för gående och cyklister i olika etapper.
Orange pil: Omledning cykel och gående under november och december. Rött kryss: Avstängd gång- och cykelbana.
Från hösten 2024 till våren 2025 pågår även ett ledningsarbete på Kvarnbygatans södra sida. Arbetet utförs från öst, vid Gamla torget, och fortsätter i västlig riktning längs Villa Korndals park och ned mot Mölndals bro. Så här påverkas du som rör dig på Kvarnbygatan.
Gående och cyklister hänvisas under arbetet till den befintliga trottoaren på norra sidan Kvarnbygatan mellan Gamla torget och Störtfjällsgatan. Trottoaren har breddats och gjorts om till en gång- och cykelbana där man ska cykla och gå under tiden vi gör ledningsarbeten på Kvarnbygatans södra sida. I perioder begränsas även framkomligheten för biltrafiken på sträckan.
Parkeringen Forsåker 31240 har flyttat till en ny plats vid Nämndemansgatan, se kartan.
Vid frågor om p-tillstånd kontakta Mölndals parkerings kundservice på 031-87 54 79 eller på mpap@mpab.molndal.se
Från Kvarnbyn och genom Forsåker rustar vi just nu upp forsen. Vi gör det av tre anledningar: för att minska risken för översvämningar, för att göra vattnet mer tillgängligt och att förbereda för vattenkraft. Upprustningen pågår i flera etapper och förväntas vara helt klar 2025.
PÅGÅENDE TIDER OCH ARBETEN
Vattenintaget klart 2024. Från våren 2021 fram till våren 2024 pågår ombyggnationen av vattenintaget öster om Forsebron. Vattenintaget blir bredare och får därmed större kapacitet.
Bypassrören genom Forsåker klart vintern 2024. Från intaget vid Forsebron ned till det framtida Vattentorget läggs två nya rejäla vattenledningar, så kallade bypassrör, som ska kunna ta hand om merparten av allt vatten.
Byggnation vid det framtida Vattentorget klart hösten 2023. Grunden för vattenspegeln gjuts tillsammans med en ny bro. Den så kallade Diagonalbron står klar och kommer bli en del av huvudstråket genom Forsåker. Grunden för vattenspegeln gjuts klart hösten 2023. Det blir en del av det framtida Vattentorget i Forsåker.
Är det något du undrar över eller har synpunkter på kan du alltid kontakta mig via mail!